Як розлучитися без суду та без адвоката в Україні. Куди подавати позов?
Для того щоб розвестися в судовому порядку Вам як позивачу у справі необхідно визначити спочатку підсудність цієї справи. Як це відбувається? Підсудність справ визначається за зареєстрованим місцем проживання другої сторони. Якщо у Вас є неповнолітні діти, які проживають разом з Вами, Ви можете звернутися до суду за Вашим зареєстрованим місцем проживання. Для цього необхідно надати до суду довідку “форма 3” про прописку дитини разом із вами. Якщо це не ваша ситуація, подаєте за місцем прописки другої сторони.
Підготовка позовної заяви
У позовній заяві обов’язково необхідно вказати інформацію про Ваше місце реєстрації, фактичне місце проживання та засоби зв’язку (телефон). Те саме необхідно вказати про відповідача. Також у позовній заяві вказується на підставі чого було зареєстровано Ваш шлюб. Чи є неповнолітні діти, їх ПІБ та дата народження. Який період Ви проживаєте з другою стороною окремо і чи існують якісь суперечки між вами крім розірвання шлюбу. До позовної заяви також додаються копія вашого паспорта, ідентифікаційного коду, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження дитини та за наявності копії паспорта другої сторони. Позовна заява має відповідати нормам цивільно-процесуального кодексу, інакше не буде прийнята та розглянута судом.
Оплата судового збору
Судовий збір потрібно сплатити за реквізитами суду, до якого ви звертаєтеся з позовною заявою до подання позову до суду. Зразок квитанції має такий вигляд.
Подання документів до суду
Після того як ви підготували позовну заяву та сплатили судовий збір, ви роздруковуєте її в 3-х примірниках 2 з яких з двома копіями документів ви подаєте до суду. Графік роботи суду ви можете дізнатись на сайті суду. Пишіть у пошуковій системі запит за типом “Деснянський районний суд Києва”.
Після подання позовної заяви суд зобов’язаний поставити штамп на зразку вашої заяви про прийняття документів.
Участь у судових засіданнях
Після подання позовної заяви, суд робить запит до адміністрації та перевіряє ще раз зареєстроване місце проживання другої сторони. На це йде приблизно 2 тижні. Після отримання інформації про зареєстроване місце проживання другої сторони, суд відкриває провадження у справі та надсилає Вам повістку (смс-інформування, лист із повідомленням за місцем проживання або місцем реєстрації). У вказаний час і дату Ви зобов’язані з’явитися до суду. Якщо Ви запізнитесь на судове засідання або не з’явитесь, суд перенесе розгляд справи. Якщо ви не з’явитеся вдруге — суд залишить вашу позовну заяву без розгляду.
Під час судового засідання у справі про розірвання шлюбу Вам необхідно довести про те, що стосунки припинені та продовжувати їх далі не має сенсу. Якщо на перше засідання з’явитеся ви і друга сторона і наполягатимете на розірванні шлюбу — суд ухвалить таке рішення. Якщо друга сторона заперечуватиме про розірвання шлюбу, суд може надати термін на примирення, що становить до 6 місяців. За результатом судового розгляду, якщо ви самі не відмовитеся від позову, суд прийме рішення про розірвання шлюбу.
Отримання завіреної копії рішення суду
Після ухвалення рішення суду воно набирає законної сили через 30 днів після оголошення. Через цей час Вам необхідно написати заяву про отримання завіреної копії рішення суду та чекати доки його виготовлять. Потім контролювати виготовлення рішення суду у виконавця, на якого розписано вашу заяву. Отримавши завірену копію рішення суду зверніть увагу, щоб там стояла відмітка про те, що рішення не оскаржувалося і набрало законної сили. Рішення суду на сьогоднішній день і є документом, який прирівнюється до свідоцтва про розірвання шлюбу.
Подання рішення суду до РАГСу
Це те, що не роблять 99% юридичних компаній. Після отримання завіреної копії рішення суду для того, щоб завершити процес розлучення, вам обов’язково необхідно внести рішення до єдиного реєстру актів цивільного стану. Для того, щоб у всіх РАГСах були дані про Ваше розлучення.